Haber

Morgan Stanley’nin Merkez Bankası’ndan faiz beklentisi nedir?

Morgan Stanley, 26 Ekim’de yapılacak Para Politikası Kurulu toplantısında TCMB’nin faiz oranını 500 baz puan artırmasını beklediğini belirtti.

Morgan Stanley, TCMB’nin faiz oranlarını bu ay 500 baz puan, Kasım ayında ise 250 baz puan artırmasını bekliyor.

TCMB PPK’nın 26 Ekim’de siyasi faiz oranını yüzde 30’dan yüzde 35’e çıkaracağını öngören Morgan Stanley, Kasım ayında faiz oranının yüzde 37,50’ye çıkarılacağını öngördü.

Morgan Stanley tarafından yayınlanan raporda, ‘TCMB’nin kısa vadeli hedeflerinde yukarı yönlü önemli bir revizyon yapacağına inanıyoruz. Enflasyon iddialarını 2 Kasım’da açıklanacak yeni Enflasyon Raporu’nda paylaşacak. Eylül ayında yayınlanan Orta Vadeli Program’da (OVP) 2023 yıl sonu tahmini daha da yüksek olarak yüzde 65 olarak açıklandı. “Yıl sonu tahminimiz olan %67,1 ve anket beklentimiz olan %68,0 dikkate alındığında, TCMB’nin önceki yıl sonu tahminlerini %58 olarak bu seviyelere yaklaştırmasını bekliyoruz” dedi.

Morgan Stanley ayrıca TCMB’nin Kasım ayından sonra faiz artışlarına ara vereceğini belirterek, 2024 yılının ilk faiz artışının Nisan ayında 250 baz puan olacağını tahmin ettiklerini belirtti.

Morgan Stanley de şu değerlendirmeyi yaptı: ‘Politika profiline bağlı olarak ve makro ihtiyati finansal piyasa koşullarının nispeten sıkı olduğu bir ortamda, enflasyonun 2024 yılı sonunda yıllık %42,5’e gerileyeceğini öngörüyoruz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu